Ruszył nabór do programu Agroenergia!

Nabór wniosków do programu Agroenergia na 2021 rok rozpoczął się 1 października. Program z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, a jego celem jest promowanie odnawialnych źródeł energii dla rolników. Gospodarstwo rolne generuje ogromne ilości energii elektrycznej, dlatego też Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce zachęcić rolników do inwestycji, uruchamiając nową edycję programu. 

Kto może skorzystać z programu?

  Jak podaje NFOŚiGW – z programu skorzystać mogą osoby fizyczne lub prawne, będące właścicielami lub dzierżawcami użytków rolnych o powierzchni od 1 do 300 hektarów. Z tym, że działalność rolnicza na posiadanym gospodarstwie musi być prowadzona minimum przez rok przed złożeniem wniosku o dotację.

Jakie warunki należy spełnić?

Aby otrzymać dofinansowanie należy spełnić jeszcze kilka warunków. Oto lista rzeczy, o których należy pamiętać przed złożeniem wniosku:

  • Najpierw złóż wniosek do programu, a dopiero potem podpisz umowę z firmą fotowoltaiczną. 
  • Pamiętaj, że możesz wystąpić o dotację tylko i wyłącznie na nową instalację, a nie na rozbudowę lub modernizację już istniejącej.
  • Wszystkie panele fotowoltaiczne, podzespoły i inne elementy instalacji muszą być nowe.
  • Musisz korzystać ze swojej nowo powstałej instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła lub magazynu energii przez minimum 3 lata od uruchomienia i podłączenia do sieci energetycznej.
  • Dotacji z programu Agroenergia nie można łączyć z innymi formami dofinansowania fotowoltaiki, np. Mój Prąd 3.0, Czyste Powietrze czy lokalne programy wsparcia.
  • Ulga termomodernizacyjna nie wyklucza udziału w programie i możesz z niej skorzystać.

Jaką kwotę można otrzymać i na co ją przeznaczyć?

 Nabór wniosków w tej edycji został podzielony na dwie części. W ramach pierwszej z nich można otrzymać bezzwrotną dotację na przydomowe mikroinstalacje fotowoltaiczne, wiatrowe i hybrydowe od 10 do 50 kW, pompy ciepła i magazyny energii. Druga część natomiast dotyczy biogazowni rolniczych i elektrowni wodnych o mocy do 500 kW. Kwota dotacji może wynieść od 13-20% kosztów kwalifikowanych inwestycji, jednak nie więcej niż 25 0000 złotych przy mocy od 30 do 50 kW i nie więcej niż 15 000 złotych przy mocy od 10 do 30 kW. Dofinansowanie w wysokości 10 000 złotych można otrzymać także na instalację hybrydową, łączącą np. fotowoltaikę z pompą ciepła. Środki otrzymane w programie należy przeznaczyć na zakup, montaż, uruchomienie i odbiór techniczny instalacji fotowoltaicznej lub komponenty, materiały, narzędzia i wynagrodzenie monterów – ekspertów od dostawcy fotowoltaiki.

Jak i gdzie złożyć wniosek?

 Dokładne terminy oraz wzory dokumentów nie są jeszcze dostępne, ale gdy tylko się pojawią podamy szczegóły gdzie można je znaleźć. Wiadomo natomiast, że łączna pula środków w tej edycji programu to aż 200 milionów złotych. Warto jednak złożyć wniosek jak najszybciej, ponieważ środki w budżecie mogą się szybko wyczerpać. Jeśli potrzebujesz pomocy w wypełnianiu wniosku zgłoś się do nas! Pomoc w pozyskiwaniu dotacji to jedna z usług, w której specjalizujemy się od lat. 

Kontakt

Zapytaj o ofertę! Odpowiemy tak szybko jak tylko to jest możliwe.

    Zgoda na wykorzystanie adresu e-mail w celu marketingowym.

    Zgoda na wykorzystanie numeru telefonu w celu marketingowym.

    Zgoda na wykorzystywanie danych w celu przedstawienia ofert i produktów naszych partnerów.