Pompy ciepła

Czym są pompy ciepła i jak działają?

Pompy ciepła są ekologicznymi urządzeniami grzewczymi, które pozyskaną ze środowiska energię oddają do instalacji ciepłej wody użytkowej oraz centralnego ogrzewania.

Ich praca polega na odbieraniu ciepła z zewnątrz ze źródła dolnego o niższej temperaturze (np. z powietrza) i przekazywaniu go do źródła górnego o wyższej temperaturze, czyli systemu grzewczego Twojego budynku.

schemat dzialania pompy ciepla

Dzięki efektywności pompy ciepła zyskujesz więcej domowych oszczędności

Bardzo bezpieczne

Nie stwarzają ryzyka zarówno dla użytkowników, jak i budynku.

Samoobsługowe

Odpowiednio dobrane nie wymagają jakiejkolwiek obsługi

Ekologiczne

Nie zanieczyszczają środowiska, a ich koszty eksploatacji są niskie.

Wielofunkcyjne

Można nimi zarówno ogrzać, jak i ochłodzić pomieszczenie.

Niewielkich rozmiarów

Zajmują stosunkowo niewiele miejsca

Żywotność

Cechują się długą żywotnością. Są proste i łatwe w montażu.

Vitoca - pompa w środku
Viessmann

Chcesz otrzymać dofinansowanie do pompy ciepła?

Jakie są rodzaje pomp ciepła:

Pompy ciepła dzieli się głównie ze względu na źródło zewnętrzne, z którego pozyskiwana zostaje energia. Ze względu na ten podział wyróżniamy 4 rodzaje:

  • Gruntowa pompa ciepła, w przypadku której źródłem ciepła jest grunt. Można ją wykorzystać do ogrzewania zarówno pomieszczeń, jak i wody. Cechuje ją wysoka efektywność, dzięki której nie trzeba korzystać z żadnych innych źródeł ciepła.
  • Wodna pompa ciepła, która wykorzystuje wody powierzchniowe lub podziemne jako źródło.
    Również charakteryzuje się wysoką wydajnością energetyczną i również może stanowić jedyne źródło ogrzewania domu. Źródłem energii z zewnątrz może być energia elektryczna, olej lub gaz.
  • Hybrydowa pompa ciepła, która stanowi kombinację energii ze źródła odnawialnego oraz ze źródła tradycyjnego
  • Powietrzna pompa ciepła wykorzystująca jako źródło energii powietrze.

Jeśli chodzi o koszty inwestycji, to w jej przypadku są najniższe. Zalecane jest łączenie jej z innym źródłem ciepła, np. z ogrzewaniem podłogowym. Występują dwa rodzaje tej pompy. Typu powietrze-powietrze, która transportuje ciepło do wewnątrz, a także powietrze-woda transportująca ciepło do obiegu grzewczego oraz zbiornika ciepłej wody

Alezio

SPLIT, a MONOBLOK

Pompa powietrzna typu powietrze-woda może występować w dwóch wariantach: SPLIT oraz MONOBLOK. Różnica leży głównie w budowie obu wersji. Monoblok został skonstruowany jako pojedyncza jednostka, co przekłada się w dużej mierze na to, że jest łatwiejsza w montażu. W przypadku pompy typu split natomiast urządzenie składa się z dwóch elementów: zewnętrznego i wewnętrznego i wymaga zamontowanie przez specjalistę. Zarówno monoblok jak i split mają bardzo podobną wydajność, natomiast jeśli chodzi o cenę to split jest tańszą opcją.

Na co zwrócić uwagę przy doborze pompy ciepła?

Przy wyborze odpowiedniej pompy ciepła musisz zastanowić się, jakie dokładnie funkcje ma pełnić oraz jaki rodzaj będzie najbardziej odpowiadał Twoim wymaganiom. Ważnym aspektem jest również dopasowanie źródła dolnego do warunków, w jakich budynek się znajduje oraz źródła górnego do swoich potrzeb. Dodatkowo warto obliczyć, jakiej mniej więcej mocy urządzenia będziesz potrzebować i na tej podstawie dobrać coś dla siebie.

Ile trwa montaż?

Prace związane z montażem trwają krótko, bo zaledwie jeden, a w skrajnych przypadkach góra dwa dni.

Parametry pomp ciepła

Współczynnik wydajności cieplnej (COP)

Określa stosunek dostarczonego ciepła do ilości zużytej energii. Im jest wyższy, tym pompa jest bardziej efektywna i tańsza w eksploatacji.

Współczynnik sezonowy wydajności cieplnej (SCOP)

Określa stosunek dostarczanego ciepła do ilości zużytej energii w trakcie sezonu.

Moc grzewcza (Pg)

Energia z jaką dostarczane jest ciepło do instalacji. Bardzo ważne, aby dobrać ją odpowiednio, ponieważ za mała moc sprawi, że urządzenie nie da rady ogrzać całego budynku, a zbyt duża spowoduje, że zużycie prądu będzie wysokie.

Moc chłodnicza (Pch)

Informuje z jaką największą mocą może być pobierane ciepło z dolnego źródła. Warto w szczególności wziąć ją pod uwagę w sytuacji, gdy pompa ma służyć również do chłodzenia pomieszczeń.

Moc elektryczna (Pe)

Określa maksymalną, wykorzystywaną ilość energii. Im mniejsza, tym eksploatacja urządzenia jest tańsza.

Vitocal pompy

Znajdziesz nas w całej Polsce!

Mamy instalatorów na terenie całej Polski - skorzystaj z opcji Znajdź instalatora i umów się z pracownikiem najbliżej siebie.
Znajdź instalatora

Kontakt

Zapytaj o ofertę! Odpowiemy tak szybko jak tylko to jest możliwe.