Organizacja SolarPower Europe oraz fiński Uniwersytet Technologiczny Lappeenranta-Lahti połączyli siły i opracowali raport z przewidywaniami dotyczącymi przejścia Europy na energię z OZE. Zawiera on aż trzy scenariusze – dwa z nich zakładają osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do końca 2050 r., a jeden aż 10 lat wcześniej. Podstawę ma stanowić fotowoltaika.
Scenariusze różnią się od siebie poziomem wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Pierwszy z nich przewiduje 100% energii odnawialnej już w 2040 r., drugi to „scenariusz umiarkowany”, według którego osiągnięcie 100% OZE w Europie możliwe będzie w 2050 r. Trzeci, nazwany „opóźnionym”, przewiduje 62% energii z OZE w 2050 r.
Pierwsze dwa scenariusze zakładają, że udział fotowoltaiki w wytwarzaniu energii elektrycznej w Europie do 2050 r. wzrośnie do 60%, a od 2030 będzie ona stanowiła podstawę całego systemu energetycznego. Niemniej jednak energia wiatrowa oraz magazynowanie energii także będą miały ogromne znaczenie, aby którykolwiek ze scenariuszy się spełnił. Autorzy raportu podkreślają, że rozwój energetyki wiatrowej i słonecznej jest niezbędny, aby później wprowadzić tanie rozwiązania wodorowe. Zielony wodór wówczas będzie powoli zastępował energię wiatrową i stanie się drugim najważniejszym źródłem energii.